imieniny:    Dodaj do ulubionych    Startuj z nami    Poleć nas znajomemu  

    SERCANIE W SIECI
    www.scj.pl
    Nasza Duchowość
    Nowicjat
    Seminarium
    Bracia Zakonni
    Duszapsterstwo Młodzieży
    Rekolekcje
    Misje Zagraniczne
    Wydawnictwo DEHON
    "Czas Serca"
    "Wstań"
    DPiP
    ZOBACZ
    Serwis e.kai.pl
    Wiadomości
    PAP
  
    REKLAMA
  

To jest miejsce na Twoją reklamę

  
    SONDA


2 kwietnia br. tuż przed godziną 22. Watykan ogłosił oficjalnie, że papież Jan Paweł II zmarł o godz. 21.37 w swoich apartamentach w Pałacu Apostolskim. Miał 84 lata.

Śmierć stwierdził zgodnie z watykańską procedurą kard. Eduardo Martinez Somalo. Z palca papieża zdjęto pierścień, co jest symbolicznym zakończeniem jego pontyfikatu. Poinformował o tym najpierw watykański rzecznik, Joaquin Navarro-Valls, a następnie śmierć papieża ogłosił wikariusz Rzymu, kard. Camillo Ruini, do tórego obowiązków należy ogłoszenie ludowi odejścia Ojca Świętego. Świadkami ogłoszenia tej wiadomości było 60 tys. ludzi, którzy zgromadzili się na placu św. Piotra, by modlić się za papieża. Na wieść o śmierci papieża wielu ludzi zaczęło płakać. W rzymskich kościołach rozdzwoniły się dzwony. Polacy łączą się w modlitwie, gromadzą się w świątyniach. W Kałkowie kilka osób przybyło na modlitwę, w momencie ogłoszenia wiadomości o śmierci Ojca Świętego bił także dzwon kałkowski.


ŻEGNAJ OJCZE ...

          Kiedy wiadomość o śmierci Jana Pawła II została ogłoszona, ludzie zgromadzeni na placu Świętego Piotra w Rzymie pochylili głowy. Ale zaraz potem rozległy się oklaski. Oklaski wyrażające uczucia również tych wszystkich, którzy chcieli tam być w tej szczególnej chwili, wcale nie po to, by opłakiwać śmierć papieża, ale żeby Mu powiedzieć: Dziękujemy za to, że byłeś ...
          Ogromny smutek towarzyszy nam w tych ostatnich chwilach, smutek po stracie Najlepszego Ojca. Pamięć o Nim w tych dniach zjednoczyła i zgromadziła parafian w kościele w Kałkowie na codzienniej, wieczornej modlitwie. Musimy być mocni w tym czasie, mocą Chrystusa, który był Jego Mistrzem i Panem. "Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara. Musicie być wierni. Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba, niż w jakiejkolwiek epoce dziejów" - mówił Ojciec Święty na Błoniach krakowskich.

          Z inicjatywy młodzieży stawaliśmy w godzinie Apelu Jasnogórskiego by pożegnać naszego Ojca Świętego i podziękować za to wszystko co czynił i kim był, dla nas i dla całego świata. Cała wspólnota parafialna na czele z Ks. Prałatem Janem Byszkiewiczem błagała Boga Ojca za duszę zmarłego Jana Pawła II.
          Modlili się z nami także, pochodzący z naszej parafii Księża Sercanie: Ks. Tadeusz i br. Andrzej. Trzymając świece w ręku odmawialiśmy różaniec. Nie brakowało też ukochanej pieśni Ojca Świętego - "Barki". Wzruszenie, łzy, głęboka modlitwa i śpiew pozwoliły nam czuć się prawdziwą wspólnotą. Każdy dzień kończyliśmy pieśnią: "Zapada zmrok". Młodzież w centrum wsi puszczała iskierkę pokoju jednocząc się z Ojcem Świętym.

          Dziękujemy, że przypomniałeś nam o darze wytrwałości. Dziękujemy, że otworzyłeś nam oczy na dar wiary. Dziękujemy, że poruszyłeś nasze serca darem woli. Dziękujemy za to, że kiedy czuliśmy się słabi, Twój przykład dodawał nam sił. Dziękujemy za Twą miłość, dobroć, i za to że mogliśmy żyć w tych samych czasach co TY! Za życia stanowiłeś dla nas podporę, źródło Największej Mocy Chrystusa... Byłeś Naszym Najlepszym Nauczycielem... Dopiero po Twojej śmierci zrozumieliśmy, Kogo straciliśmy... Będzie nam Ciebie brakowało... Zjednoczyłeś Nas - za To Ci dziękujemy! Mimo, że nie ma Cie już na ziemi pośród żywych, wiemy, że czuwasz nadal nad światem i jesteś nadal obecny pośród nas. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i naszej pamięci!

          W środę 6 kwietnia, o godz. 17.00 została odprawiona uroczysta Msza św. żałobna za duszę śp. papieża Jana Pawła II. Większość mieszkańców wzięła udział w tej Mszy św., kilkaset osób przyjęło komunię św. w intencji Ojca Świętego. W czwartkowy wieczór w swojej świątyni, również na Mszy św. zebrali się mieszkańcy Bukowa. Atmosfera żalu i smutku przenika całą naszą parafię.

   Galerie portalu Kałków On-line  Zapraszamy

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z cyklu fotografii dokumentacyjnej Tomka Chudziaka zrealizowany w maju 2003 roku w Kałkowie, jak również galerię starej fotografii Grzegorza Chałka.

    MENU GŁÓWNE
    Strona główna
    Aktualności
    Położenie geograficzne
    Studia historyczne
    Socjografia miejsca
    Galerie fotografii
    Parafia p.w. Narodzenia N.M.P.
    Studia pedagogiczne
    Edukacja regionalna
    Rozwój lokalny
    Mała Ojczyzna
    Program partnerski
    Księga gości
    Reklama
    Kontakt
    LINKI - REGION
    Gmina Otmuchów
    Powiat Nysa
    Opole
    OPortal.pl
    Opolweb.pl
    PROGNOZA POGODY
  
    DZISIAJ POLECAMY
  Wydawnictwo DEHON

  Copyright 2005 All Rights Reserved DeGuaram
Strona główna  |  Reklama  |  Kontakt  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Publikowanie, przedrukowywanie, powielanie lub wykorzystanie tekstu i zdjęć
w pracy redakcyjnej bez zgody zabronione